Alkohol v práci
V červenci minulého roku Nejvyšší soud ČR vydal usnesení uveřejněné pod sp. zn. 21 Cdo 1562/2023. Ve zmíněném soudním řízení se Nejvyšší soud zabýval dovoláním prostějovské střední školy proti rozsudkům, jež určily okamžité zrušení pracovního poměru dvou učitelů pro konzumaci alkoholu na pracovišti (resp. v době výuky žactva) za neplatné.
Co se stalo v prostějovské střední škole?
Na počátku roku 2015 upozornili žáci střední školy v Prostějově ředitele, že se jejich učitel nedostavil na hodinu. Následně šel ředitel a další zaměstnanci školy navštívit daného učitele do jeho kabinetu, kde ho nalezli s druhým učitelem, který také měl v tu chvíli vyučovat. Tito učitelé nebyli v kabinetu sami, měli tam s sebou několik prázdných a poloprázdných lahví od alkoholu. Podle ředitele zaváněli alkoholem a zdáli se „opilí.“ Ředitel je vyzval k podrobení se dechové zkoušky, což učitelé odmítli a poté se zvedli a odešli ze školy pryč (pravděpodobně si šli nechat opatřit pracovní neschopenky). Poté do školy dodaly své pracovní neschopenky od lékaře. Z těchto důvodů škola učitelům zaslala sdělení, že jim ruší pracovní poměr s okamžitou platností pro hrubé porušení pracovních povinností zaměstnance (pracovní kázně).
Jak správně postupovat?
Chybou školy bylo, že okamžitě zrušila pracovní poměr pro zvlášť hrubé porušení povinnosti zaměstnance. Podrobení se zkoušce na alkohol a jiné omamné látky je sice podle § 106 odst. 4 písm. i) ZP jednou z povinností zaměstnance, ale odmítnutí této zkoušky (bez závažných důvodů) není hrubým porušením povinností. Toto vyčetl škole Nejvyšší soud ve výše rozebraném případu. Nejvyšší soud totiž v souzeném případě poznamenal, že bylo na místě ukončení pracovního poměru s předmětnými učiteli ryze ve formě výpovědi pro porušení povinností zaměstnance zvlášť hrubým způsobem (nikoliv však okamžitým zrušením pracovního poměru). Pokud by zaměstnanec odmítnul dechovou zkoušku ze závažných důvodů, tak je povinen se podrobit jinému typu zkoušky, ať už krevně či z moči. Důležité také je, že zaměstnavatel nemůže náhodně dávat dechové zkoušky zaměstnancům, nýbrž musí mít důvodné podezření. Po provedení zkoušky je povinnost tuto skutečnost zaprotokolovat a zavést do dokumentace BOZP.
Zaměstnanec „nadýchal.“ Co dál?
Pokud máte důvodné podezření, že zaměstnanec je pod vlivem alkoholu, či jiné omamné látky, uložíte zaměstnanci podrobit se testu. V případě, že zaměstnanec „nadýchá“, je důležité kolik. V případě, že je hladina alkoholu v krvi do 0,3 ‰, tak se to považuje za neprůkaznou hladinu. Vždy je vhodné po pozitivní dechové zkoušce provést krevní testy. Tyto již zaměstnavatel provádět nemůže. Ovšem zaměstnavatel má možnost využít služeb svého závodního lékaře, či jiný typ odborného lékařského vyšetření.
Pokud máte potvrzeno, že zaměstnanec je pod vlivem návykové látky, máte několik možností. Lze zavolat policii, která může zaměstnanci udělit pokutu až do výše 50.000,- Kč. Takto to lze řešit i v případě odmítnutí se orientačnímu či odbornému lékařskému vyšetření. Pozor ale - pokutu od policie může dostat i zaměstnavatel, a to do výše 300.000,- Kč, pokud nezajistil na pracovišti dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů nebo zneužívání jiných návykových látek. Následně lze zrušit pracovní poměr se zaměstnancem. S okamžitým zrušením pracovního poměru ale opatrně. Vždy je nutné vzít v potaz okolnosti dané situace, a to výši alkoholu v krvi, míru porušení povinností a zavinění, ale také funkci zaměstnance či jeho dlouhodobé plnění povinností.
Alkohol při obchodním jednání?
Ze zákazu alkoholu na pracovišti jsou ovšem výjimky. Nápoje s nízkým obsahem alkoholu mohou pít zaměstnanci pracující v nepříznivých mikroklimatických podmínkách jako např. skláři, hutníci a pracovníci v jiných horkých provozech. Jak vyplývá z logiky věci, i sládci, sommeliéři, ochutnávači či kontroloři kvality mohou pozřít alkoholické nápoje. Výjimka platí i při obchodních jednáních. Důležité je ale vědět, že omezení zákazu požívání alkoholických nápojů při práci u těchto osob se nevztahuje na požívání k jinému účelu.
Závěr
Pokud se jako zaměstnavatel dostanete do situace, že se potvrdí alkohol u zaměstnance, je vždy vhodné poradit se s advokátem, který Vám pomůže s výběrem správného „trestu“ pro daného zaměstnance. Je vždy vhodné postupovat obezřetně, aby nakonec soud nepovažoval výpověď za neplatnou a nemuseli jste uhradit zaměstnanci ušlou mzdu, jež se při několikaleté soudní při může vyšplhat do řádů desítek až stovek tisíc korun.
V Praze dne 8. ledna 2025
Mgr. Adam Silovský, advokát