Některé zásadní změny pracovního práva v roce 2025 | Advokátní kancelář Praha a Olomouc

Některé zásadní změny pracovního práva v roce 2025

Současná vláda již koncem srpna 2024 předložila Poslanecké sněmovně návrh velmi diskutované novely č. 775, zákoníku práce a některých dalších zákonů. Tato novela měla v plném rozsahu nabýt účinnosti již dne 1.1.2025, ovšem stále se nedostala v Poslanecké sněmovně do druhého čtení a nově je pravděpodobné, že by měla začít platit až od 1.4.2025.

Novela by měla významně zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů. Nejvýznamnějšími novinkami by měly být: 

  • zkrácení výpovědní doby,
  • prohloubení práv pracujících rodičů,
  • prodloužení zkušební doby,
  • možnost lehkých prací pro zaměstnance od 14 let během letních prázdnin.

Z významných změn pracovního práva, které na základě novely zákoníku práce č. 230/2024 Sb. platí již od 1.1.2025 pak připomínáme zejména možnost rozvržení pracovní doby zaměstnancem a podle novely zákona o nemocenském pojištění rozšíření okruhu příjemců otcovské a ošetřovného.

Změny v rámci výpovědí

Tzv. „flexi novela“ výrazně mění institut výpovědi, kdy např. zkracuje výpovědní dobu na 1 měsíc u výpovědních důvodů spojených s pochybením zaměstnance, nebo mění samotný počátek běhu výpovědní doby na den doručení výpovědi, nikoliv: „prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce,…“ jako je tomu dnes.

Výpovědní důvody se také mění, ale pouze minoritně. Důvody výpovědi dané zaměstnavatelem jsou uvedeny zejména v § 52 zákoníku práce. Změna se týká konkrétně písm. d) a e). Tyto důvodu budou sloučeny do jednoho, aby soudy neshledávaly výpovědi neplatnými pouze kvůli chybnému posouzení stavu zaměstnance lékařem.

Zaměstnancům se mění způsob náhrady, pokud je důvodem výpovědi pracovní úraz, či nemoc z povolání. Namísto odstupného by měli tito zaměstnanci dostávat refundaci náhrady nemajetkové újmy ve výši 12-ti násobku průměrného měsíčního výdělku a to od pojišťovny. Tato náhrada pak bude osvobozena od daně z příjmu.

Novela také zamýšlí prodloužení období pro propuštění z kázeňských důvodů. A to v případě subjektivní lhůty z 2 na 3 měsíce a v případě objektivní lhůty z 12 na 15 měsíců.

Novela navrhuje také vznik práva na dovolenou i po dobu trvání soudního sporu o neplatnost rozvázání pracovního poměru, pokud bude rozhodnuto o tom, že daná výpověď je neplatná.

Úprava práce na DPP a DPČ, rodičovské dovolené a ošetřovného

Nejzásadnější změnou ohledně tzv. „dohodářů“ je, že během letních prázdnin bude možné, aby i zaměstnanci („děti“) ve věku od 14 let a s nedokončenou základní školní docházkou mohly vykonávat práci na dohodu o provedení práce, nebo dohodu o pracovní činnosti. Tito „zaměstnanci“ však budou potřebovat písemný souhlas zákonného zástupce a budou moci vykonávat „pouze lehké práce, které neškodí zdraví, morálce a jich vzdělávání.“

Novela rovněž počítá i s tím, že rodiče na rodičovské dovolené budou moci vykonávat stejný druh práce u stejného zaměstnavatele, jako vykonávali v pracovním poměru, ale v režimu tzv. „dohodářů“.

To není jediná změna týkající se zaměstnanců na rodičovské dovolené. Do věku 2 let dítěte budou mít nárok na stejné pracovní místo a počet osob zastupujících rodiče na rodičovské dovolené také nebude omezen, jelikož v tomto případě nebude limitován počet opakování pracovního poměru na dobu určitou pro zastupující zaměstnance (jde o tzv. výjimku z pravidla „třikrát a dost“).

Otcovská a ošetřovné nově od 01.01.2025 náleží zaměstnancům též, jestliže jim za trvání zaměstnání malého rozsahu nebo dohody o provedení práce vznikne dočasná pracovní neschopnost, nařízení karantény, vznikne potřeba ošetřování (péče) nebo dojde k převzetí ošetřování (péče) v kalendářním měsíci, v němž zaměstnanec není účasten pojištění, avšak byl účasten pojištění při výkonu tohoto zaměstnání malého rozsahu nebo při výkonu zaměstnání na základě této dohody o provedení práce alespoň ve 3 kalendářních měsících bezprostředně před kalendářním měsícem, v němž vznikla tato sociální událost.

Práva zaměstnanců

Novela zákoníku práce dále prodlužuje zkušební doby o jednu třetinu, tedy u řadových zaměstnanců může být zkušební doba sjednána až na 4 měsíce a u vedoucích zaměstnanců až 8 měsíců.

Pro zaměstnance s „výskytem cizího prvku“ by měla vzniknout možnost získávat mzdu v jiné než české měně. Základem pro to bude dohoda se zaměstnavatelem. Nebude ovšem možné získávat mzdu v jakékoliv měně. Možné to bude pouze u měn devizového trhu, pro které ČNB vyhlašuje kurz vždy na následující pracovní den.

Vznikne také možnost samorozvrhování pracovní doby. Něco, co zaměstnanci na home-officu již dávno znají, bude po dohodě se zaměstnavatelem přípustné pro všechny zaměstnance. Tuto dohodu bude zaměstnavatel moci vypovědět s 15-ti denní výpovědní lhůtou. Tato změna platí již od 1.1.2025. 

Další dílčí změny

Do novely zákoníku práce bude dále např. včleněna možnost doručování mzdového a platového výměru skrze interní elektronický systém, pokud při tom bude zachována ochrana zaměstnance.

Zrovnoprávnění čeká také registrované partnery, kteří budou mít stejný nárok na překážky v práci jako manželé. Tedy z důvodu uzavření registrovaného partnerství, pohřbu etc.

Mgr. Adam Silovský, advokát

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}

Copyright © 2022 PFL, advokátní kancelář, všechna práva vyhrazena